Determinační pomůcky CCT

Nedílnou součástí vzdělávacích aktivit Sekce taxonomie CCT je vypracování a distribuce klíčů a atlasů pro determinaci sinic a řas v českém jazyce, které probíhá v rámci Centra pro Biondikaci a Revitalizaci (výzkumný projekt MŠMT ČR, IM6798593901).

 

CD Atlas fytobentosu

správná citace produktu:

Šejnohová, L., Veselá, J., Marvan, P., Kozáková, M., Heteša, J., Geriš, R., Maršálek, B. (2008): Atlas fytobentosu. - Centrum pro cyanobakterie a jejich toxiny, CD.

Centrum pro cyanobakterie a jejich toxiny ve spolupráci se Sdružením Flos-Aquae připravilo pro všechny, kteří se chtějí naučit základy poznávání nárostových sinic a řas, Atlas fytobentosu na CD.

Pro tento účel jsme využili názorných fotografií a interaktivních odkliků v prohlížeči Explorer, proto ho lze využít prakticky kdekoliv, jak na univerzitách při výuce, tak i při rutinním užití v praxi na podnicích povodí, zdravotních ústavech, v laboratořích vodárenských společností apod.

Atlas  obsahuje 214 dobře určitelných, běžnějších a pokud možno ekologicky dobře definovatelných taxonů z fytobentosu. Kromě 214 indikačních taxonů jsou v tomto Atlase fytobentosu zahrnuty také záměnové druhy.

Nabídka CD vč. náhledů slidů, jak je Atlas zpracován zde (2,4 Mb).

20. 5. 2008 - Atlas fytobentosu bude distribuován na CD od června 2008, kdy bude představen
na Determinačním kurzu v Chlumu u Třeboně ve dnech 9. - 12. 6. 2008 přihlaste se na tuto akci zde

 

Mohlo by Vás v této souvislosti také zajímat:

Determinační kurz Fytobentos 2009 - Vyškovec, Bílé Karpaty

Kurz Fytobentos 2007 - Hynčice pod Sušinou 25. - 27. dubna 2007 + přednášky ke stažení

 

 

Interaktivní klíč k určování vodních květů sinic

správná citace produktu:

Šejnohová, L., Komárek, J., Zapomělová, E., Pumann, P., Maršálek, B., Babica, B. (2005): Interaktivní klíč k určování sinic vodních květů. - Centrum pro cyanobakterie a jejich toxiny, CD.

Centrum pro cyanobakterie a jejich toxiny společně ve spolupráci s Jihočeskou Univerzitou v Českých Budějovicích, Státním zdravotním ústavem v Praze a Sdružením Flos-Aquae pro Vás připravili Interaktivní pomůcku k určování sinic vodních květů.

Tento klíč je určen nejenom lidem se zkušenostmi při určování sinic vodních květů, ale i pro úplné začátečníky, kteří se teprve chystají naučit se tyto organizmy určovat.

Klíč je zpracován ve formě powerpointové prezentace s interaktivními odkliky formou dichotomického klíče a lze ho proto využít prakticky kdekoliv, jak na univerzitách při výuce, tak i při rutinním určování v praxi na podnicích povodí, zdravotních ústavech, v laboratořích vodárenských společností apod.

Výběrem a pojetím druhů se tato prezentace přidržuje Klíče k určování vodních květů sinic v České republice (Komárek,J. in Maršálek,B., Keršner,V. & Marvan,P. (1996): Vodní květy sinic. Nadatio flos-aquae, Brno). Podle této předlohy byly připraveny i perokresby.

Nabídka CD vč. náhledů slidů, jak je Klíč zpracován zde (300 Kb).